vecchietta-393759_640Otwarty Fundusz Emerytalny należy do II filaru oszczędzania na rzecz przyszłych świadczeń – oznacza to, że jego wybór jest obowiązkiem każdej pracującej osoby. Wpłacane na niego środki lokowane są na indywidualnych kontach, a następnie inwestowane i pomnażane.

W ten sposób nawet najniższa emerytura powiększona zostaje o kilka – kilkanaście punktów procentowych, liczonych w zależności od proponowanej przez usługodawcę stopy zwrotu. Jak wybrać fundusz emerytalny, żeby cieszyć się jak największym zyskiem? Jednym ze sposobów jest prześledzenie najnowszych wyników firm, oferujących tego typu usługi.

Wybór funduszu

W tym celu możemy wykorzystać fundusz emerytalny ranking, publikowany regularnie w Internecie (jego wyniki prezentowane są przez niezależne firmy, zajmujące statystykami na rynku finansowym). Znajdziemy tam wszelkie ważne informacje, dotyczące stopy zwrotu (od początku działalności firmy i na przestrzeni ostatnich miesięcy), liczby członków danego OFE, wartości posiadanych aktywów oraz opłaty za zarządzanie rachunkiem. Zestawienie wszystkich tych cech w znacznym stopniu ułatwi nam wybór: najlepsze fundusze emerytalne posiadają wysoką stopę zwrotu i stabilną sytuację finansową, cieszą się dużą popularnością wśród użytkowników, oferując jednocześnie korzystne opłaty za prowadzenie konta. Istotną rolę odgrywa również kontakt z klientem: rzetelna firma powinna zapewniać łatwy i szybki dostęp do informacji poprzez serwis telefoniczny oraz Internet.

Korzyści z OFE

Jeśli chcemy jeszcze dokładniej prześledzić korzyści, jakie może zapewnić nam OFE, możemy wykorzystać internetowy kalkulator emerytury, który obliczy szacunkową wartość przyszłych świadczeń na podstawie określonej stopy zwrotu. Podpowiedzią w rozważaniach, jaki fundusz emerytalny warto wybrać będą również opinie użytkowników, którzy skorzystali z oferty poszczególnych firm. W tym celu warto prześledzić fora internetowe lub zapytać o doświadczenia w tym zakresie w gronie rodziny i znajomych.

Podobne wpisy: