post

Chyba każdy z nas ją zna i większość lubi. To oczywiście pizza. Warszawa, Kraków, Gdańsk w każdym mieście możemy znaleźć elegancką pizzerię, gdzie zasmakujemy cudownie wypieczonej i smacznej pizzy. Skąd wzięła się ta potrawa w Polsce i jak do nas dotarła?

 

Starożytność

Pizza bezsprzecznie kojarzy nam się z Włoską kuchnią. Czy jednak na pewno pochodzi z Włoch? W sensie, w jakim ją kojarzymy dziś oczywiście tak, jednak to nie Włosi wymyślili pizze. Włoska pizza narodziła się w XVIII wieku w Neapolu. Zanim jednak to się stało, przybyła do Włoch z Grecji. To bowiem tam po raz pierwszy człowiek wpadł na pomysł, aby cienko wypiekane ciasto maczać w oliwie i posypywać ziołami. Włoska pizza przed pojawieniem się pomidorów wyglądała raczej oszczędnie. Ówcześnie pizza nie przypominała tej, którą serwuje się obecnie. Opierała się na cienkim cieście chlebowym z dodatkiem świeżej ryby oraz sera, bazylii i pieprzu i była raczej przysmakiem uboższych mieszkańców Neapolu. Rewolucją było pojawienie się pomidorów. Zaczęły być one szybko dodawane do pizzy i tą zaczęto się interesować nawet na dworze królewskim. Współczesną formę pizza zawdzięcza kucharzowi z Neapolu – Raffaele Esposito. Kiedy w 1889 roku miasto odwiedziła królowa Włoch z mężem, ten stworzył dla nich wyjątkową pizzę, którą dziś nazywamy Margheritą.

Współczesność

Pizza zostałaby jednak lokalnym przysmakiem, gdyby nie Amerykanie. Zobaczyli oni pierwszą pizzę wraz z przybywającymi imigrantami z Włoch. Oczywiście od razu dostrzegli w niej potencjał. Pizza musiała ulec jednak pewnym modyfikacjom. Przede wszystkim wzbogacono ją dodatkowymi składnikami. Dodano mięso oraz cebule czy kukurydzę. Po drugie pizza zaczęła być sprzedawana na kawałki. W ten sposób zaczęła docierać do klasy robotniczej, a tym samym zaczynała robić światową karierę jako przysmak. W tej właśnie formie pizza dotarła do Polski. Paradoksem jest bowiem fakt, że zanim poznaliśmy włoskie wersje pizzy, zaznajomiliśmy się z jej amerykańską wersją, a najbardziej ulubioną pizzą stała się pepperoni.

Więcej na https://www.pizzadominium.pl/

Podobne wpisy: