Co warto wiedzieć o ankiecie medycznej?Sprzedając polisę na życie, towarzystwo ubezpieczeniowe bierze na siebie pewne ryzyko. Na wypadek niespodziewanej śmierci osoby ubezpieczonej zabezpieczają się sprawdzając jej stan zdrowia jeszcze zanim zdecydują się na sprzedaż polisy. Decyzja ta zapada między innymi na podstawie informacji zawartych w ankiecie medycznej. Osoba, które chce wykupić ubezpieczenia na życie, nie uniknie jej wypełnienia.

Budowa ankiety

Osoba, która chce wykupić ubezpieczenia na życie otrzyma specjalny kwestionariusz zbudowany z dwóch części. Część pierwsza zawiera pytania dotyczące rodzaj wykonywanej pracy, uprawianych rodzajów sporu, sytuacji finansowe. W drugiej części ankiety umieszczone są bardzo szczegółowe pytania dotyczącego zdrowia.

Jakich pytań można się spodziewać?

Ankieta medyczna jest bardzo szczegółowa. Ubezpieczyciela interesuje nie tylko aktualny stan zdrowia osoby, która chce wykupić polisę na życie, ale także jej stan zdrowia w przeszłości. W ankiecie mogą więc znaleźć się pytania o już przebyte choroby. Ubezpieczyciel może zapytać także czy osoba ubezpieczająca się była hospitalizowana. W przypadku, gdy odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, koniecznie trzeba podać powód pobytu w szpitalu. Dodatkowo osoba ubezpieczająca się musi odpowiedzieć na pytania dotyczące:

  • wagi i wzrostu;
  • zażywanych aktualnie leków;
  • używek: palenia papierosów, picia alkoholu (trzeba podać ilość i rodzaje pitego alkoholu), zażywania narkotyków.

W ankiecie medycznej znajdą się nie tylko ogólne pytania o stan zdrowia, ale także bardziej szczegółowe. Będą one dotyczyły kondycji poszczególnych narządów. Większość ubezpieczycieli szczególnie interesuje kondycja serca i naczyń krwionośnych. Ich zła kondycja znacznie zwiększa ryzyko zawału lub udaru, a więc chorób znacznie zagrożonych ryzykiem śmierci. W wypadku niektórych chorób zakład ubezpieczeniowy może odmówić sprzedaży polisy na życie. Z kolei w przypadku pewnych chorób kupienie polisy jest możliwe, ale zakład ubezpieczeń stosuje zwyżkę składki.

Podobne wpisy: