post

Przed nami wiele możliwości urlopowania się. Niestety, jak co roku media donoszą o licznych wypadkach w górach i nad morzem. Statystyki jasno pokazują, że większość z nich jest rezultatem braku rozwagi i brawurą. Aby długo wyczekiwany wyjazd nie skończył się tragicznie, koniecznie należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Oprócz tych kwestii na pozór oczywistych należy zadbać również o ubezpieczenie turystyczne, które zwiększy nasze bezpieczeństwo w górach. Na nasze bezpieczeństwo podczas pobytu w górach największy wpływ mają warunki atmosferyczne, znajomość terenu oraz właściwe przygotowanie. Zanim jednak wyruszymy na szlak koniecznie sprawdź prognozę pogody.

Plan wycieczki

Musisz zadbać o to, aby dokładnie przemyśleć i opracować plan wycieczki. Być może warto by było poczytać o miejscu, do którego się wybierasz? Zaopatrz się w potrzebny sprzęt, zapisz też niezbędne numery telefonów – w tym numer ratunkowy. Oceń z rozwagą swoje możliwości – i nie wybieraj od razu najtrudniejszych tras i najwyższych szczytów. Podobnymi zasadami kieruj się podczas wypadu na narty. Ubezpieczenie narciarskie to rozwiązanie, które może stanowić zabezpieczenie przed wieloma przykrymi incydentami. Co do wycieczek górskich to pamiętaj o tym, aby zawsze staraj się tak zaplanować wycieczkę, żeby wrócić przed zmrokiem. O swojej wyprawie nie zapomnij poinformować innych , przekaż informacje dokąd wyruszasz, jaką będziesz szedł trasą i kiedy planujesz wrócić.

Wezwanie pomocy

W razie jakiś problemów w górach i niemożności wezwania pomocy może to mieć decydujące znaczenie. Jest to sprawą kluczową, o której nie możesz zapominać ani na moment. Wśród największych zagrożeń, które czekają na szlakach znajdują się nieprzewidziane zmiany pogody wśród nich są obfite opady, burze, mgła, silny wiatr, gwałtowne zmiany temperatury oraz lawiny. Ponadto trzeba pamiętać że mogą one spowodować duże utrudnienia w poruszaniu się na szlaku, a w niektórych wypadkach nawet całkowite uniemożliwić powrót z gór. Jeżeli jednak posiadamy odpowiednie zabezpieczenie to mamy zagwarantowaną pomoc ze strony odpowiednich służb. Postarajmy się więc nie zapominać o korzyściach płynących z tego typu rozwiązania.

Podobne wpisy: