Ubezpieczenie OC samochodu:co warto wiedzieć?Polacy najczęściej wykupują ubezpieczenia komunikacyjne. Do tych, które jest dla każdego właściciela samochodu obowiązkowego należy ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu OC samochodu?

Zakres ubezpieczenia

W każdym towarzystwie ubezpieczeniowym zakresem ubezpieczenia OC samochodu będzie miał taki sam zakres. Nie zmieni się on nawet wtedy, gdy cena polisy będzie bardzo wysoka. Zanim więc kupimy polisę OC porównajmy oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Można to zrobić korzystając z porównywarek. To najlepszy sposób, aby znaleźć najbardziej korzystną ofertę i zaoszczędzić sporą kwotę.

Gdy sprawca stłuczki nie ma OC

Wielu właścicieli samochodów nawet pod groźbą wysokich kar podejmuje decyzję o niekupowaniu ubezpieczenia OC. Co stanie się w razie stłuczki, której sprawca nie ma polisy OC? Gdy osoba poszkodowana ma wykupione ubezpieczenia autocasco, to poniesione przez nią straty zostaną pokryte z tego ubezpieczenia. Gdy nie ma ubezpieczenia auto casco, wtedy za naprawę samochodu zapłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Aby uzyskać pomoc w sytuacji, gdy sprawca szkody nie miał polisy OC, koniecznie trzeba spisać oświadczenie o zdarzeniu. Również sprawca szkody musi złożyć oświadczenie, że nie miał ważnej polisy od odpowiedzialności cywilnej. Do oświadczeń osoba poszkodowana dołącza rachunki, na przykład za holowanie samochodu i jego naprawę. Dokumenty te można złożyć w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym. To towarzystwo przekaże dokumenty do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Kiedy odszkodowanie z OC nie zostanie wypłacone?

Najczęściej towarzystwa ubezpieczeniowe odmawiają wypłaty odszkodowania, gdy:

  • kolizję lub wypadek spowodowała osoba pod wpływem alkoholu, narkotyków, środków psychotropowych;
  • auto nie miało ważnego przeglądu technicznego;
  • pojazdem kierowała osoba nie posiadająca uprawnień, której właściciel zezwolił na jego użytkowanie.

W umowie towarzystwo ubezpieczeniowe może zawrzeć więcej wyłączeń, a więc sytuacji, w których nie wypłaci żadnych pieniędzy.

Podobne wpisy: