Ubezpieczenie na życie w przypadku chorób psychicznychJednym z warunków, które należy spełnić zamierzając wykupić polisę na życie jest wypełnienie ankiety medycznej otrzymanej od agenta ubezpieczeniowego. Ankieta służy ubezpieczycielowi do oceny ryzyka. To głównie na podstawie ankiety medycznej ubezpieczyciel podejmuje decyzję, czy sprzeda nam polisę oraz jaką składkę będziemy płacić. Czy polisę na życie mogą wykupić wszyscy, czy w gronie osób, którym ubezpieczyciel sprzeda polisę na życie, mają szansę znaleźć się osoby chore psychicznie?

Depresja i stany lękowe

Zdiagnozowana depresja oraz stany lękowe mogą być poważnym utrudnieniem przy zawieraniu umowy na ubezpieczenie na życie. Osoby te zaliczane są do grupy osób o zwiększonym ryzyku samobójstwa. Dlatego też większość towarzystw ubezpieczeniowych nie chce ubezpieczać osób z depresją i stanami lękowymi. Ale szanse istnieją zawsze, gdyż w wielu przypadkach osoby z depresją traktowane są wyjątkowo delikatnie, a towarzystwa ubezpieczeniowe wykazują się dużą elastycznością w stosunku do tych osób.

Co zwiększa szanse ?

Towarzystwo ubezpieczeniowe może podjąć pozytywną decyzję, jeśli osoba chora spełnia następujące warunki:

    • leczy się pod kierunkiem specjalisty

    • regularnie stosuje zapisane leki

    • stabilny stan psychiczny

Mile widziane jest dołączenie dokumentacji medycznej, która potwierdzi, że osoba ubezpieczająca się jest pod opieką lekarza, że zastosowane leczenie przynosi dobre efekty oraz, że u pacjenta obserwuje się stabilizację stanu zdrowia psychicznego.

Co może przyczynić się do odpowiedzi odmownej?

Na zawarcie umowy z ubezpieczycielem raczej nie mają szansy osoby, które dopiero rozpoczęły proces leczenia. Dla ubezpieczyciela ubezpieczenie osoby, która dopiero rozpoczęła leczenie jest zbyt dużym ryzykiem. Małe szansę na pozytywną odpowiedź maja także osoby, których leczenie wymaga podawania jednocześnie kilku leków.

Osoby chore psychicznie muszą przejść skomplikowaną drogę, zanim towarzystwo ubezpieczeniowe udzieli im pozytywnej lub negatywnej odpowiedzi. Nie warto się jednak zrażać trudnościami, które możemy napotkać.

Podobne wpisy: