Ubezpieczenie AC samochodu – na co zwrócić uwagę?Ubezpieczenie AC samochodu zaliczane jest do ubezpieczeniem nieobowiązkowych. Oznacza to, że na jego wykupienie decydują się tylko niektórzy posiadacze samochodów. AC ma z całą pewnością wiele zalet, ale wykupując je, trzeba dokładnie przeanalizować określone elementy.

Wykupione ubezpieczenie AC to pewność, że powstałe na skutek uszkodzenia, zniszczenia, utraty samochodu lub elementów znajdujących się w jego wnętrzu szkody zostaną pokryte bez ubezpieczyciela. W efekcie każdy kto wykupuje polisę AC może czuć się naprawdę bezpiecznie. Zanim jednak udamy się do ubezpieczyciela, warto pamiętać, że interesować powinny nas takie kwestie, jak udział własny, amortyzacja części, konsumpcja sumy ubezpieczenia oraz franczyza integralna.

Udział własny

Na chwilę obecną większość towarzystw ubezpieczeniowych decyduje się na dobrowolność udziału własnego. W efekcie tak zwane wykupienie może przyjmować wartość zerową. Oznacza to wyższą składkę, ale jednocześnie nie wiąże się z pokrywaniem choćby części szkody z własnych pieniędzy. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza wówczas, kiedy samochód zostanie nam po prostu skradziony. Udział własny stosowany jest najczęściej w przypadku:
kradzieży samochodu z miejsca, które nie było strzeżone;
kradzieży samochodu na terenie Mołdawii, Rosji, Ukrainy, Białorusi;
wypłaty odszkodowania za kolejną już szkodę w tym samym okresie ubezpieczenia;
młodego wieku właściciela pojazdu.

Franczyza integralna

Tym terminem określa się wartość szkody, do wysokości której właściciel pojazdu nie otrzyma odszkodowania. Kiedy jednak szkoda przekroczy tą kwotę, to odszkodowanie będzie wypłacone w całości. Towarzystwo nie zastosuje wówczas żadnego potrącenia. Franczyza integralna na ogół nie jest zbyt korzystnym rozwiązaniem. Jeśli zostanie ona określona na poziomie na przykład sześciuset złotych, a towarzystwo ubezpieczeniowe uzna, że szkoda ma mniejszą wartość, to właściciel samochodu będzie musiał ponieść koszt naprawy sam. Im wyższa wartość franczyzy integralnej, tym mniej korzystna polisa AC.

Podobne wpisy: