Ubezpieczenia komunikacyjne: rodzajeNajczęściej Polacy kupują ubezpieczenia komunikacyjne. Są to polisy przeznaczone nie tylko dla właścicieli samochodów, ale także innych pojazdów mechanicznych. Wśród ubezpieczeń komunikacyjnych wyróżnić można obecnie kilka rodzajów.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Musi je mieć nie tylko każdy właściciel samochodu, ale także właściciel ciągnika rolniczego, motoroweru, samochodu ciężarowego, ciągnika siodłowego, busa lub autobusu. Wykupiona w Polsce polisa od odpowiedzialności cywilnej zapewnia ochronę nie tylko w kraju, ale także na terenie większości krajów na terenie Europy. Nie obowiązuje na terenie takich państw jak: Białoruś, Mołdawia, Rosja, Hercegowina, Bośnia. Przed wyjazdem do tych krajów koniecznie trzeba wykupić Zieloną Kartę. System Zielonej Karty nie obowiązuje na terenie Kosowa. Przed wjazdem na teren Kosowa kierowcy muszą wykupić ubezpieczenie graniczne. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych wydaje bezpłatnie Zieloną Kartę przy okazji wykupowania polisy OC.

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków

W skrócie nazywane po prostu NNW. Chroni kierowcę i pasażerów pojazdu. Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca pieniądze, gdy jedna z tych osób bądź wszystkie doznają uszkodzenia ciała podczas kolizji, wypadku, w czasie wsiadania lub wysiadania z samochodu. Odszkodowanie można otrzymać także, gdy do uszkodzenia ciała dojdzie w czasie ładowania bagaży. W chwili, gdy pasażer lub kierowca poniosą śmierć, pieniądze są wypłacane najbliższej rodzinie. Kupując polisę NNW trzeba zastanowić się nad sumą ubezpieczenia. Niska suma ubezpieczenia to niskie składki, ale także niskie odszkodowanie. Posiadanie polisy NNW nie jest obowiązkowe.

Ubezpieczenia Auto Casco

To dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne skierowane do właścicieli samochodów osobowych. Pakiet ubezpieczenia AC każdy właściciel samochodu może dostosować do swoich indywidualnych oczekiwań. Zaleca się jednak, aby obejmowało ono: kradzież samochodu lub jego elementów, uszkodzenie na skutek stłuczki lub wypadku.

Podobne wpisy: