Rodzaje ubezpieczeń na życieCoraz więcej osób decyduje się na wykupienie ubezpieczenia na życie. Czasem trudno jest podjąć decyzję i zorientować się w gąszczu ofert przygotowanych przez poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe. Warto poznać jakie rodzaje polis towarzystwa ubezpieczeniowe mają w swojej ofercie oraz najważniejsze pojęcia związane z ubezpieczeniem.

Popularne rodzaje ubezpieczeń na życie

Wśród polis ubezpieczeniowych na życie wyróżnić można między innymi:

  • ubezpieczenia na życie. Świadczenie wypłacane jest, gdy właściciel polisy ulegnie poważnemu wypadkowi lub umrze;
  • ubezpieczenia na dożycie. Pieniądze są wypłacane, gdy osoba ubezpieczona dożyje ściśle określonego w umowie wieku. Może to być wiek, w którym przejdziemy na emeryturę. W przypadku kobiet pieniądze zostaną wypłacone, gdy dożyją 60 lat, w przypadku mężczyzn – 65 lat;
  • grupowe ubezpieczenie na życie. Tego typu polisy oferowanych są w zakładach pracy. Zaletą tego ubezpieczenia jest fakt, iż można je wykupić nie wypełniając ankiety medycznej. Plusem są także niskie składki i szeroki zakres ochrony.

Pojęcia, które trzeba poznać

Istotnym elementem polisy na życie jest suma ubezpieczenia. To maksymalna kwota pieniędzy, którą wypłaci nam towarzystwo ubezpieczeniowe, gdy doznamy szkody. Wybranie odpowiedniej sumy ubezpieczenia nie jest proste. Na pewno nie może ona być zbyt niska. Zdaniem wielu specjalistów optymalna suma ubezpieczenia, która zapewni godziwe wsparcie rodzinie osoby ubezpieczonej powinna być równa zarobkom, które osiąga właściciel polisy w okresie 10 lat. Ogólne Warunki Ubezpieczenia powinny być dla każdego właściciela polisy na życie lekturą obowiązkową. Zakres polisy ma nie mniejsze znaczenie niż suma ubezpieczenia. Gdy towarzystwo ubezpieczeniowe zastosuje dużo wyłączeń, nasze szanse, że w razie wypadku dostaniemy odszkodowanie znacznie maleją. Warto o tym pamiętać i zapoznać się z tym dokumentem jeszcze przed złożeniem swojego podpisu na umowie.

Ubezpieczenie na życie to konieczność płacenia składek, zastanówmy się czy będzie nas na nie stać.

Podobne wpisy: