post

Wysłanie nastolatka na kolonie wydaje się znakomitym pomysłem, a rodzice decydujący się na taki krok zazwyczaj są chwaleni za to, że myślą o odpoczynku i dobrej zabawie swojego dziecka. Tymczasem okazuje się, że niekiedy mamy do czynienia ze stroną niezadowoloną z takiego stanu rzeczy. Stroną tą okazuje się być sam nastolatek! Jak przekonać go do wyjazdu?

Poznaj powody niechęci

Gdy ma się kilkanaście lat, życie zmienia się gwałtownie, a to, co do niedawna było autorytetem, teraz zmienia ten status. Nastolatek często odnosi wrażenie, że jest niezrozumiany. Niejednokrotnie też wydaje mu się, że każdy daje sobie większe prawo od niego samego do kierowania jego życiem. Niejednokrotnie zatem okazuje się, że niechęć do wyjazdu nie wynika z przekonania, że zorganizowane wakacje to zły pomysł. To raczej konsekwencja tego, że rodzice zaplanowali coś bez jego wiedzy. Jeśli chcemy tego uniknąć, pozwólmy nastolatkowi uczestniczyć w decydowaniu o tym, jakie kolonie młodzieżowe wybrać. Jeśli określimy ramy finansowe i zakres poszukiwań wskazując choćby organizatora, do którego mamy zaufanie, możemy być niemal pewni, że młody człowiek znajdzie taką ofertę wyjazdu, która przypadnie mu do gustu.

Nie ostrzegaj

Stosunek rodziców do wyjazdu nastolatka ma ogromny wpływ na to, jak ten ostatni go postrzega. Jeśli więc nieustannie słyszy o tym, jak wiele wyrzeczeń kosztowało rodzinę wysłanie go na kolonie, może mieć ich dość jeszcze przed ich rozpoczęciem. Podobne skutki przynosi nieustanne wspominanie o czyhających na niego zagrożeniach zwłaszcza, jeśli rodzice sugerują, że nastolatek nie będzie miał żadnej mocy sprawczej, a tym samym wpływ na niego będą mieli wszyscy rówieśnicy z najbardziej nieodpowiedzialnymi pomysłami. Naturalnym jest dążenie rodziców do tego, aby dziecko było przygotowane na różne, nie zawsze miłe zdarzenia. Nieustanne przestrzeganie nastolatka przed zagrożeniami jest jednak w stanie odebrać mu radość z wyjazdu. Znacznie lepiej jest więc rozmawiać o tym, co na koloniach młodzieżowych jest pozytywne i zapada w pamięć.

Więcej na https://www.atas.pl/

Podobne wpisy: