Oryginalny pierścionek zaręczynowyZaręczyny to wyjątkowa i niecodzienna chwila, zwłaszcza dla kobiety, która w tym dniu może czuć się niczym przysłowiowa księżniczka.

Symboliczne znaczenie podczas oświadczyn ma pierścionek, który mężczyzna wręcza kobiecie, prosząc ją o rękę. Przyjęcie tej wyjątkowej biżuterii jest równoznaczne ze zgodą na wspólne życie.

Czy cena ma znaczenie?

Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że w związku liczą się przede wszystkim uczucia i bliskość, natomiast rzeczy materialne to kwestia drugorzędna. Stwierdzenie to jednak nijak ma się do przekonania, że pierścionek zaręczynowy powinien prezentować zarówno wartość sentymentalną, jak i stricte materialną. Wiele osób, mimo emocjonalnych deklaracji, wychodzi z założenia, że im droższa błyskotka, tym większe zaangażowanie partnera. Czy tak jest w rzeczywistości? Jaki powinien być idealny pierścionek? Co jest ważniejsze – uczucie czy cena biżuterii?

W rzeczy samej trudno jednoznacznie odpowiedzieć na powyższe pytania, można wręcz stwierdzić, że ile kobiet, tyle odpowiedzi. Dla jednych liczy się symbolika i emocje, dla innych wartość materialna. Praktycznie każda para ma własne zdanie na ten temat – jedni preferują tradycję, czyli wyłączny wybór mężczyzny, stanowiący niespodziankę dla kobiety, inni wolą kupować pierścionki zaręczynowe wspólnie, wychodząc z założenia, że kobieta wybiera, a mężczyzna płaci.

Bez względu na podejmowane decyzje należy jednak pamiętać, że biżuteria zaręczynowa to przede wszystkim symbol głębokiego i szczerego uczucia, które łączy dwie osoby.

Nie tylko złoto, niekoniecznie brylant

Wbrew pozorom pierścionek zaręczynowy wcale nie musi być wykonany ze złota, nie ma także konieczności, by był on zdobiony klasycznym brylantem.

Co prawda większość mężczyzn decyduje się na biżuterię ze złota, żółtego lub białego, ewentualnie mieszanego, wychodząc z założenia, że szlachetność kruszca odpowiada powadze sytuacji.

Dodatkową zaletą złota jest jego trwałość, a tym samym szansa na to, że pierścionek będzie zdobił dłoń kobiety nie tylko w czasie narzeczeństwa, ale przez długie lata.

Kolor złota to przede wszystkim rzecz gustu, warto jednak zwrócić uwagę na to, aby odpowiadał on oczekiwaniom estetycznym kobiety.

Należy jednak pamiętać, że niektóre kobiety mogą mieć alergię na złoto – w tej sytuacji lepiej poszukać alternatywnego rozwiązania, czyli wybrać pierścionek zaręczynowy wykonany z platyny, tytanu czy choćby stosunkowo taniego, aczkolwiek nietrwałego srebra.

Kolejną kwestią jest wybór kamienia. Wiele osób, wzorując się na amerykańskich filmach, uważa, że najlepszym rozwiązaniem jest tradycyjny pierścionek z brylantem. Rzeczywistość weryfikuje jednak to stwierdzenie – nie każdego stać na brylanty i nie każdy jest zwolennikiem tradycji. Fakt ten w pełni respektują jubilerzy, oferując szeroki wachlarz biżuterii zaręczynowej, zdobionej zarówno kamieniami szlachetnymi, jak i cyrkoniami, czyli sztucznym odpowiednikiem brylantów.

Wybierając pierścionek zaręczynowy przede wszystkim należy szczegółowo przeanalizować własne możliwości finansowe – zadłużanie się u znajomych lub zaciąganie kredytu to pomysł jak najbardziej chybiony, który może okazać się finansową pętlą na wspólne życie.

Warto także poznać gust przyszłej narzeczonej – wiele kobiet wychodzi z założenia, że ważniejsza jest strona emocjonalna niż stricte materialna, a tym samym nie oczekuje kultowego brylantu, tylko szczerego uczucia.

Brylant można zastąpić wieloma innymi kamieniami szlachetnymi, m.in. szafirem, szmaragdem, a nawet rubinem. Wybierając pierścionek zaręczynowy warto zwrócić uwagę na styl i smak estetyczny kobiety – odpowiednio dobrana biżuteria to najprostszy sposób, by połączyć przysłowiowe przyjemne z pożytecznym, czyli sprawić przyjemność ukochanej i zapewnić jej unikalną i niepowtarzalną biżuterię.

Podobne wpisy: