Od czego zależy wysokość składki przy ubezpieczeniu OC i AC?Ubezpieczenia OC i AC należą do ubezpieczeń komunikacyjnych najczęściej kupowanych przez posiadaczy pojazdów mechanicznych. Ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, AC to ubezpieczenie dobrowolne. Od czego zależy wysokość naliczanych przez ubezpieczyciela składek w przypadku tych ubezpieczeń?

Towarzystwa ubezpieczeniowe starają się zdobyć, jak największą liczbę klientów. Stąd możliwość wykupienia ubezpieczenia nie tylko w siedzibie firmy ubezpieczeniowej, ale także przez telefon, za pośrednictwem banku, w okienku pocztowym, czy przez Internet. Sprzedażą polis zajmują się także agenci ubezpieczeniowi. Tak bardzo różnorodne możliwości zakupu polisy ubezpieczeniowej sprawiają, że to samo towarzystwo ubezpieczeniowe nawet sprzedając taką samą polisę sprzeda ją po różnych stawkach. Przed podpisaniem umowy powinniśmy więc sprawdzić, jaki sposób wykupienia polisy będzie dla nas najbardziej korzystny ze względów finansowych.

Składka AC

Niezależnie od tego, jaki rodzaj ubezpieczenia wykupujemy, na wysokość składki wpływa ocena ryzyka ponoszonego przez ubezpieczyciela w związku ze sprzedażą polisy konkretnej osobie. W przypadku ubezpieczenia AC ubezpieczyciel ocenia to ryzyko biorąc pod uwagę:
wiek, markę i model samochodu – dokonując płatności jednorazowo możemy liczyć, że ubezpieczyciel obniży nam jej wysokość;
zakres ochrony – wyższą składkę zapłacą osoby, które wybiorą szeroki zakres ochrony;
czy w minionych okresach ubezpieczenia przebiegały one w sposób bezszkodowy, czy też odwrotnie. Szkodowy przebieg ubezpieczenia spowoduje zwyżkę składki;
okres od jakiego posiadamy samochód.

Składka przy OC

Tutaj także firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę wiek, markę i model samochodu. Dodatkowo także uwzględniają wiek właściciela samochodu oraz to, jak długo ma on prawo jazdy. Niższą składkę zapłacą osoby, które prawo jazdy posiadają od dawna. Na wysokość składki OC wpłynie także, czy dotychczas jeździliśmy bezszkodowo. Każda stłuczka, każdy wypadek oznacza, że kierowca zapłacimy wyższą składkę.

Podobne wpisy: