OC, AC i NNW – zasady i co nam daje?Mamy kilka różnych rodzajów ubezpieczeń komunikacyjnych i każdy z tych rodzajów oferuje nam inny zakres ubezpieczenia. Mamy takie ubezpieczenia, które płacić musimy i które są po prostu obowiązkowe, oraz takie, które są całkiem darmowe i które możemy płacić tylko wtedy, kiedy mamy takie życzenie. Podstawowym ubezpieczeniem dla każdego rodzaju samochodu jest OC samochodu, które chroni nas od odpowiedzialności cywilnej wynikłej ze spowodowania jakiegoś konkretnego zdarzenia tym samochodem. W jego przypadku chroniony jest każdy kierowca, który użytkuje konkretny samochodów.

Mamy jeszcze drugi rodzaj ubezpieczenia, czyli AC. To natomiast zapewnia nam pomoc drogową w razie stłuczki, wypadku lub uszkodzenia naszego samochodu. Pomoc ta udzielana jest nam niezwłocznie, od razu jak po nią zadzwonimy. Jeżeli mamy do tego dodatkowo odpowiedni pakiet, to możemy też otrzymać samochodów zastępczy, ale nie zawsze go dostaniemy. Do tego muszą być oczywiście spełnione odpowiednie wymagania, czyli awaria naszego auta musi być na tyle duża, żeby nie można było nim dalej jechać, a poza tym musimy mieć oczywiście wykupiony jeszcze odpowiedni pakiet. Ubezpieczenie AC nie jest obowiązkowe, możemy sobie je wykupić dowolnie, tak samo, jak ostatni pakiet ubezpieczeniowy, czyli NNW.

Drogie ale warto

W tym przypadku ubezpieczane jest nasze zdrowie i życie, a tak naprawdę są to następstwa nieszczęśliwych wypadków, czyli takie sytuacje, kiedy kierowca w czasie wypadku doznaje uszkodzeń ciała i utraty zdrowia. Wtedy też po zakończonym leczeniu i po wypuszczeniu takiego delikwenta ze szpitala może się on ubiegać o to, żeby towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaciło mu stosowne odszkodowanie za czas spędzony w szpitalu i za ten uszczerbek na zdrowiu. Ubezpieczenie to jest dość drogie, ale jego wysokość też bywa duża. Jeżeli kierowca w takim wypadku poniesie śmierć, to jego rodzinie będzie wypłacone odszkodowanie czasami rzędu nawet powyżej miliona złotych, czyli bardzo duże. Jeśli uszczerbek będzie mniejszy, to pieniądze będą adekwatnie niższe.

Podobne wpisy: