Na co powinniśmy zwrócić uwagę kupując polisę AC?Ubezpieczenie autocasco to ubezpieczenie nieobowiązkowe dla właścicieli samochodów. Dlatego wykupieniem tego ubezpieczenia są zainteresowani tylko niektórzy właściciele aut. Ubezpieczenie to charakteryzuje się wieloma zaletami, jednak pewne jego elementy warto dokładniej zanalizować.

Wykupując ubezpieczenie AC mamy pewność, że w chwili utraty samochodu, jego zniszczenia, ale też w chwili, kiedy zostaną skradzione lub uszkodzone elementy znajdujące się we wnętrzu samochodu nie pozostaniemy pozostawieni sami sobie, z pomocą w tych sytuacjach przyjdzie nam firma ubezpieczeniowa. Wykupienie polisy AC zapewnia więc posiadaczom samochodów duże poczucie bezpieczeństwa. Powinniśmy wiedzieć jednak, na jakie elementy polisy zwrócić uwagę. Właściciela samochodu szczególnie powinna zainteresować kwestia udziału własnego, konsumpcji sumy ubezpieczenia, franczyzy integralnej oraz amortyzacji części.

O udziale własnym

W zdecydowanej większości firm ubezpieczeniowych udział własny jest dobrowolnym wyborem ubezpieczającego. Dla osoby wykupującej polisę OC oznacza to, że tak zwane wykupienie może mieć wartość zero. Taki udział własny oznacza, że posiadacz polisy zapłaci wyższą składkę, ale żadna część szkody nie będzie musiała zostać przez niego pokryta. Jest to szczególnie ważne w przypadku kradzieży samochodu. Jednak są sytuacje, kiedy udział własny jest stosowany. Najczęściej ma to miejsce kiedy:
samochód został skradziony z niestrzeżonego parkingu;
kradzież miała miejsce na terenie Białorusi, Rosji, Ukrainy lub Mołdawii;
właściciel pojazdu jest bardzo młody;
ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie po raz kolejny w ciągu tego samego okresu ubezpieczenia.

Czym jest franczyza integralna?

Tym mianem określana jest wysokość szkody, której nie przekroczenie oznacza, że odszkodowanie nie zostanie właścicielowi pojazdu wypłacone. Jeśli jednak szkoda będzie wyższa od tej kwoty, to właściciel otrzyma odszkodowanie w pełnej wysokości, ubezpieczyciel nic nam nie potrąci. Wysokość franczyzy integralnej wpływa na atrakcyjność polisy AC.

Podobne wpisy: