post

Firmowy samochodów można sfinansować na wiele różnych sposobów. Wśród nich jest leasing. Obecnie leasing samochodowy cieszy się wśród przedsiębiorców bardzo dużą popularnością. Zdecydowana większość spośród tych, którzy zdecydowali się na wymianę, rozbudowę lub stworzenie od podstaw firmowej floty, wybrała leasing samochodu. Skąd wynika popularność leasingu wśród przedsiębiorców?

Co to jest leasing samochodowy?

W punktu widzenia prawa, leasing to po prostu umowa nazwana, która polega na tym, że odpłatnie leasingobiorca użytkuje przedmiot leasingu. Umowa leasingu obowiązuje przez ściśle określony czas i na określonych warunkach. W przypadku leasingu samochodowego przedmiotem leasingu może być zarówno samochód osobowy, dostawczy, ciężarowy, a nawet motocykl. Z reguły leasing samochodowy to usługa, którą świadczy wyspecjalizowana firma, na przykład Santander Consmumer Multirent. Oferta tej firmy skierowana jest do przedsiębiorców.

Jakie firmy mogą skorzystać z oferty?

Firma Santander Consumer Multirent kieruje swoją ofertę przede wszystkim do małych i średnich firm. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na skorzystanie z oferty przygotowanej przez firmę mogą wziąć w leasing nie tylko nowy samochód, ale także używany.

Rodzaje leasingu

Jeśli chodzi o leasing samochodowy, to wyróżnia się jego dwie formy: operacyjny i finansowy. Różnice pomiędzy nimi dotyczą kwestii podatkowych. W przypadku leasingu operacyjnego zakupiony w tej formie samochód wchodzi w część majątku leasingodawcy. Odpisy amortyzacyjne mogą więc być dokonywane przez leasingodawcę. W przypadku leasingu finansowego wchodzi on w majątek leasingobiorcy. W efekcie w koszty uzyskania przychodu może on wliczyć odsetki od rat leasingowych i odpisy amortyzacyjne. W inny sposób jest też rozliczany podatek VAT. Leasing operacyjny jest dla większości przedsiębiorców (szczególnie dla tych, którzy dopiero rozpoczynają działalność biznesową) bardziej korzystny i to na tę formę zakupu firmowego samochodu decydują się najczęściej.

Podobne wpisy: