post

Przedsiębiorcy muszą szukać dla siebie rozwiązań, dzięki którym ewentualnie można ograniczać koszty prowadzonej działalności, prowadzić ją w taki sposób, by w miarę możliwości ograniczać również wysokość płaconych w urzędzie skarbowym podatków. Prawo daje kilka ciekawych rozwiązań jakie można stosować, by doprowadzić o ewentualnej finansowej optymalizacji w zakresie prowadzonej działalności. Na pewno wśród tych ciekawych opcji, na które warto się będzie zdecydować znajduje się leasing.

Leasing – co to takiego

Leasing to bardzo szerokie pojęcie, w którym zawiera się wiele różnych stosunków o charakterze cywilnoprawnym. Jednak mówiąc ogólnie i obrazowo o leasingu można powiedzieć, że to umowa, w ramach której jedna strona przekazuje drugiej stronie umowy prawo do korzystania z określonej rzeczy w określonym umową czasie. Za to korzystanie strona korzystająca, leasingobiorca będzie płacił określone w umowie raty. Po okresie leasingu dana rzecz wraca do właściciela, albo leasingobiorca może ją wykupić.

Najbardziej popularna opcja z samochodami

Wydaje się, że taką najbardziej popularną opcją jest leasing samochodowy i z tej opcji wielu przedsiębiorców korzysta. Jest przynajmniej kilka przyczyn dla których jest to tak bardzo popularna obecnie propozycja. Dla leasingobiorcy jest niezwykle istotne to, że nie musi angażować swojego kapitału, jednocześnie dzięki płaconym ratom leasingu może wykorzystać mechanizm tak zwanej tarczy podatkowej i optymalizować płacone do urzędu skarbowego podatku. Od płaconych rat leasingu będzie można również systematycznie odprowadzać podatek VAT co również będzie dla przedsiębiorcy korzystną opcją. Jednorazowe odliczenie podatku VAT za zakup auta nie byłoby często możliwe do zrealizowania ze względu na bardzo wysoką kwotę i brak tak wysokich przychodów w firmie, natomiast stopniowe rozliczenie podatku VAT w ramach rat leasingu samochodowego to najlepsza z możliwych opcji. W ten sposób firma może mieć auto prosto z salonu ograniczając koszty z tym związane.

Podobne wpisy: