post

Lokaty, choć popularne, znane są z niewysokiego oprocentowania. W praktyce oznacza to, że choć są znakomitym pomysłem na bezpieczne oszczędzanie, z pewnością nie doprowadzą nas do imponującego majątku. Warto zatem zadać sobie pytanie o to, czy sami nie możemy przyczynić się do tego, że nasze zyski będą większe. Okazuje się, że odpowiedź na nie może być twierdząca.

Dlaczego warto porównywać oferty?

Powszechnie panuje przekonanie, że oprocentowanie lokat nie jest duże. Z pewnością słyszał o tym każdy, kto zastanawiał się nad taką formą oszczędzania. Wiele osób bierze ten slogan za pewnik i nie analizuje zbyt wnikliwie kolejnych ofert. Niestety, jest to poważny błąd. Nie wolno nam zapominać, że banki rywalizują o uznanie potencjalnych klientów. Nie mogą robić tego przesadnie podnosząc oprocentowanie, decydują się jednak na pewne ruchy zwiększające atrakcyjność tego produktu finansowego. Czasem nawet ułamki procentów mogą mieć znaczenie zwłaszcza, że przekładają się na zarobione przez nas pieniądze. Nie warto więc wychodzić z założenia, że każdy bank proponuje nam to samo.

Czas to pieniądz

Klientom zależy nie tylko na tym, aby mnożyć swoje oszczędności, ale i na tym, aby ewentualne zyski następowały możliwie jak najszybciej. Podejście banku jest nieco inne. Gdy klient pożycza mu pieniądze, ten może nimi obracać pomnażając własny zysk. Naturalne jest więc dążenie do tego, aby obracać kapitałem należącym do klienta możliwie jak najdłużej. Oczywiście, cel ten można osiągnąć jedynie wtedy, gdy ten ostatni też ma obiecany zysk. Nic więc dziwnego, że lokaty długoterminowe są oprocentowane bardziej atrakcyjne niż te, które przewidują, że pieniądze zostaną przekazane bankowi jedynie na krótki czas.

Jak naliczać odsetki

Wybierając lokatę bankową warto zainteresować się również tym, jak naliczane są odsetki. Zaznajomienie się z tą tematyką często powala nam odkryć, że niższe oprocentowanie w pewnych okolicznościach jest w stanie przynieść większe zyski. Nie zaleca się więc ignorowania tej części bankowej oferty.

Podobne wpisy: