post

Karty kredytowe są rodzajem bankowego kredytu. Kredyt ten może może być rozwiązaniem naprawdę bardzo korzystnym i tanim, ale trzeba pamiętać o kilku ważnych szczegółach.

Dlaczego warto?

Posiadając kartę kredytową, zyskujemy szybki dostęp do dodatkowej gotówki. Gdy nagle potrzebujemy pieniędzy nie musimy iść do banku z wnioskiem o kredyt. Bardzo często,aby otrzymać kartę nie musimy nawet występować do banku. Z reguły to banki kierując się naszymi wpływami na konto, oferują nam kartę kredytową. Od nas tylko zależy, czy przyjmiemy tę propozycję. Oczywiście o wydanie karty kredytowej możemy się zwrócić do banku, w którym nie mamy konta. Musimy się jednak wykazać zdolnością kredytową, którą każdy z działających na terenie naszego kraju banków definiuje w różny sposób. Każdy z banków może nam także zaproponować inne warunki umowy, porównajmy więc oferty przynajmniej kilku z nich. Możemy to zrobić korzystając z porównywarek internetowych lub usług doradcy finansowego.

Koszty

Z reguły za wydanie karty banki nie pobierają opłat. Naliczają je za użytkowanie i odnowienie. Większość banków opłaty te pobiera raz w roku, są jednak i takie, które opłaty pobierają co miesiąc. Wysokość opłat zależy nie tylko od banku, który nam wydał kartę, ale także od jej rodzaju.

Sposób na kredyt

Karta kredytowa może być sposobem na taki kredyt w banku, jeśli zadłużenie na niej spłacone zostanie w tak zwanym okresie bezodsetkowym. Okres ten najczęściej wynosi około 50-60 dni. Uważajmy na to, kiedy za zakupy płacimy kartę – jeśli pod koniec okresu rozliczeniowego, to na spłatę zadłużenia na karcie mamy mniej niż 50 czy 60 dni. W dniu, który jest wskazany na wyciągu, pieniądze powinny znaleźć się na koncie karty. Pamiętajmy o tym, gdyż jeśli nie spłacimy kredytu na karcie w terminie, bank naliczy nam wysokie odsetki. Starajmy się nie używać karty kredytowej do wypłacania gotówki z bankomatu. Prowizje pobierane przez banki od tych transakcji są bardzo wysokie.

Gdy karta nam zaginie niezwłocznie powiadamiamy o tym bank lub instytucję, która wydała kartę.

Podobne wpisy: