Kapitałowe ubezpieczenie na życieZdecydowanie najczęściej wykupowane ubezpieczenia na życie mają wyłącznie charakter ochronny. Interesującą propozycją są ubezpieczenia kapitałowe.  To jedna z odmian terminowych ubezpieczeń na życie. Od innych rodzajów ubezpieczeń różnią się tym, że po wygaśnięciu umowy, osobie ubezpieczonej wypłacany jest kapitał, który zgromadziła. W przypadku ubezpieczenia ochronnego po wygaśnięciu umowy, osoba ubezpieczona nie otrzymuje żadnych pieniędzy.

W przypadku wybrania ubezpieczenia kapitałowego przygotujmy się na to, że będziemy musieli płacić wyższą składkę niż w przypadku, gdy wybierzemy zwykłe ubezpieczenie na życie, które ma charakter ochronny. Część składki zostanie bowiem zainwestowana, a część zostanie przez towarzystwo ubezpieczeniowe przeznaczona na zapewnienie właścicielowi polisy ochrony ubezpieczeniowej.

Czy ubezpieczenie kapitałowe to bezpieczna opcja?

Ryzyko, które wiąże się z zainwestowaniem części składki bierze na siebie towarzystwo ubezpieczeniowe. Osoba, która zdecyduje się na wybranie ubezpieczenia kapitałowego nie ponosi żadnego ryzyka. Część uzyskanego zysku jest wypłacana właścicielowi polisy w wybranym okresie raz w roku. Dzięki temu wartość polisy, którą wykupił zwiększa się.

Co uwzględnić wybierają kapitałowe ubezpieczenie na życie?

Przed wybraniem kapitałowego ubezpieczenia na życie warto zwrócić uwagę na następujące elementy:

  1. czy można dokupić opcje, które pozwolą rozszerzyć zakres ochronny ubezpieczenia;
  2. ilość lat, w czasie których polisa nie ma tak zwanej wartości odstąpienia. W większości towarzystw ubezpieczeniowych maksymalny okres wynosi trzydzieści sześć miesięcy. Wartość odstąpienia jest bardzo ważna. W tym czasie właściciel polisy nie ma prawa do otrzymania żadnego świadczenia;
  3. sytuacje, w których właściciel polisy nie otrzyma pieniędzy.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Osoba, która zamierza wykupić kapitałowe ubezpieczenie na życie powinna zwrócić także uwagę na:

  • sumę ubezpieczenia;
  • wysokość składki;
  • okres ubezpieczenia. Minimalny czas, na który można zawrzeć ubezpieczenie kapitałowe wynosi pięć lat.

Podobne wpisy: