Czy to, co jemy, może mieć wpływ na objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego? Z pewnością trudno zgodzić się z tym, że jedynie dieta odpowiada za ten problem. Można jednak potwierdzić, że jest ona w stanie zarówno nasilać objawy PSM, jak i je łagodzić. Jak zatem o nią dbać, aby poczuć się lepiej?

Witaminy i mikroelementy i ich znaczenie

Oczywiście, za PSM najczęściej odpowiedzialne są zmiany hormonalne, z jakimi mamy do czynienia w drugiej części cyklu menstruacyjnego. Nie można jednak zapominać o tym, że jest to również czas, w którym kobiecy organizm często zmaga się z niedoborem witamin i minerałów takich, jak wapń, magnez oraz potas. Każdy z tych ważnych dla organizmu składników możemy uwzględnić w codziennej diecie.

Dieta w walce z PMS - o tych składnikach pamiętaj

Wapń przydaje się przede wszystkim dlatego, że przyczynia się do zmniejszenia skurczów macicy. Z kolei potas zapobiega niepożądanemu zjawisku zatrzymywania w organizmie wody. Magnez przyda się tym kobietom, które zmagają się przede wszystkim z tymi objawami PMS, które odbijają się na ich zdrowiu psychicznym – zwiększa odporność na stres przy jednoczesnym zmniejszeniu napięcia mięśni. Także witamina B6 może okazać się bardzo przydatna. Naukowo potwierdzono, że jej odpowiednia podaż zwiększa produkcję serotoniny przyspieszając jednocześnie tempo, w jakim spalany jest tłuszcz. Pozwala to na wyeliminowanie zjawiska polegającego na przybieraniu na wadze tuż przed miesiączką, a także poprawia samopoczucie.

Oczywiście, nie zaszkodzi, jeśli dieta będzie bogata także w cynk, witaminę A i zbawienną dla skóry witaminę E. Warto też podjąć próby regulowania poziomu hormonów w kobiecym organizmie sięgając po dostępne bez recepty środki medyczne.

Castagnus – zdrowie w tabletce

Lista farmaceutyków, które mogą łagodzić, a czasem nawet eliminować objawy PMS jest coraz dłuższa. Jednym z nich jest Castagnus – roślinny produkt leczniczy. Lek stosuje się doustnie, rano, producent zapewnia przy tym, że przed upływem dziewięćdziesięciu dni powinno się odczuć pozytywne skutki jego wykorzystania w praktyce.

Podobne wpisy: