post

Jednym z najważniejszych zmysłów, który istotnie ułatwia nasze funkcjonowanie jest oczywiście słuch. Negatywnie odbija się na nim nadmierny hałas, ale również niewłaściwa higiena. Pojawia się w związku z tym pytanie jak prawidłowo czyścić uszy. Co trzeba zrobić, aby były czyste, a czego należy się wystrzegać, jeśli nie chcemy mieć poważnych problemów z uszami.

Czym jest woskowina?

Wydzielina o żółtym bądź brązowym zabarwieniu, która widoczna jest w zdrowych uszach jest woskowina. Jej obecność nie jest niczym nadzwyczajnym i nie świadczy o tym, że z uszami dzieje się coś złego. Za pojawienie się woskowiny odpowiadają gruczoły woskowinowe, które znajdują się w uszach. To, jaką konsystencję ma woskowina jest kwestią indywidualną. Woskowina może być wilgotna, lepka, a nawet sucha. Trzeba pamiętać, że woskowina odgrywa istotną rolę. Jej zadaniem jest przede wszystkim ochrona delikatnej skóry wyścielającej przewód słuchowy przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale również takimi szkodliwymi czynnikami, jak grzyby, bakterie i wirusy. Na ogół uszy doskonale radzą sobie z usuwaniem woskowiny. Może jednak zdarzyć się tak, że będzie jej w uchu za dużo. Wówczas większość z nas usuwa ją, sięgając po patyczki higieniczne. Tymczasem jest to poważny błąd, którego należy się wystrzegać. Trzeba bowiem pamiętać, że patyczki wpychają woskowinę w głąb ucha, ubijając ją. W efekcie doprowadzamy do powstawania czopów, które mogą wywoływać ból i pogorszenie słuchu. Usunięciem takiego czopu może zająć się wyłącznie lekarz laryngolog.

 

Preparaty apteczne

Kiedy woskowiny jest zbyt dużo, a jednocześnie nie jest usuwana, może dojść do powstania korka woskowinowego. W takiej sytuacji najlepiej sięgnąć po preparaty apteczne, które rozpuszczają woskowinę. Ta następnie wypływa z ucha – wystarczy wówczas jedynie wytrzeć zewnętrzna część ucha. Stosowanie sprayów do czyszczenia uszu jest banalnie proste, a jednocześnie całkowicie bezbolesne. Co więcej, środki te nie kosztują zbyt wiele. Na ich zakup może pozwolić sobie praktycznie każdy.

Podobne wpisy: