post

Wybierasz się w góry? Jesteś zapalonym pasjonatem górskich wycieczek? Jeżeli tak to musisz pamiętać o kilku nadrzędnych zasadach, które w dużej mierze zminimalizują ryzyko zagrożenia. Jedną z kluczowych rzeczy staje się śledzenie komunikatów zagrożeniu lawinowym i stosować się do nich!

W końcu w chwili zetknięcia się z lawiną twoje szanse na przeżycie są bardzo małe stąd też postaraj się ich unikać poruszając się po terenie, gdzie prawdopodobieństwo ich powstania lub zasięgu jest niewielkie. A co w sytuacji, gdy podczas pobytu w górach dopadnie Cię burza? Jeżeli tak się stanie to postaraj się opuścić najbardziej zagrożone miejsca, jak szczyty, granie, otwarte przestrzenie, a także omiń pojedyncze wysokie drzewa.

Przeczekać burzę

Jeżeli jednak znajdziesz się w sytuacji, w której to nie będziesz w stanie uciec lub bezpiecznie się schronić, burzę należy przeczekać w pozycji siedzącej z podciągniętymi pod siebie stopami, siedząc na plecaku lub płaskim kamieniu. W przypadku kompletnego braku orientacji w terenie (np. z powodu mgły) należy zaniechać dalszego poruszania się, zwłaszcza gdy teren ten znajduje się nad stromymi ścianami lub zboczami. Przed niską temperaturą ochraniaj się za sprawą ciepłej odzieży i zapasem żywności, a z kolei przed wysoką pamiętaj o tym, aby osłaniać głowę i używać kremów z bardzo wysokim filtrem. W górach może być niebezpiecznie nawet przy ładnej pogodzie. W momencie, kiedy wchodzisz na eksponowany teren staraj się posuwać bardzo ostrożnie.

Wypadek w górach

Co zrobić jeżeli jesteś świadkiem lub ofiarą wypadku w górach? Przede wszystkim musisz zachować spokój i wezwać pomoc. Dzwoniąc z telefonu komórkowego na terenie Polski używaj numeru alarmowego 601 100 300. W momencie, kiedy jednak przebywasz za granicą wykręcaj międzynarodowy numer alarmowy 112. Musisz jednak zdawać sobie sprawę, że może on nie działać w każdym miejscu. Dlatego przed wyruszaniem w drogę powinieneś poznać właściwy numer i zawsze mieć go w komórce. W sytuacji, w której to nie masz przy sobie telefonu komórkowego bądź jest on niesprawny lub w górach nie ma zasięgu, postaraj się skorzystać z pomocy osób znajdujących się w pobliżu. Ubezpieczenie turystyczne jest więc konieczne do tego, aby móc czuć się bezpiecznie podczas wyjazdu i zwiększyć swój komfort psychiczny.

Podobne wpisy: