Jak bezpiecznie kupować leki w internecie?Wykorzystując dostęp do internetu możemy w nim kupować wiele różnych artykułów. Na liście artykułów chętnie kupowanych w sieci znajdują się także leki. Handel lekami w sieci ma dwie twarze: legalną i nielegalną.

Farmaceutyki, które są sprzedawane nielegalnie

Należą do nich między innymi leki, które są odsprzedawane przez osoby prywatne, które zakończyły kurację nie wykorzystując opakowania leku do końca. W ten sposób od osób prywatnych możemy kupić na przykład antybiotyk czy silnie działający lek nasenny. W sieci ogłaszają się także osoby, które pewne specyfiki przywożą z pobytu za granicą. Leki te sprzedawane są tanio, bez pytania o receptę. Można w ten sposób kupić między innymi anaboliki. Zanim na taką formę zakupu w sieci się zdecydujemy, dobrze się zastanówmy. Lek lub inny produkt medyczny może okazać się dla nas bardzo szkodliwy.

Legalna sprzedaż farmaceutyków

Legalnie leki w internecie mogą sprzedawać tylko internetowe apteki. Zamówienie, które zostanie złożone na stronie takiej apteki trafi do realizacji do apteki stacjonarnej. Nadzór nad aptekami sprawowany jest przed Inspektorat Farmaceutyczny. Apteki internetowe zgodnie z przepisami Prawa farmaceutycznego nie mogą sprzedawać leków z przepisu lekarza. Można jednak złożyć na nie zamówienie. Tą drogą można zamówić także niektóre szczepionki. Lek zostanie wydany jednak w aptece stacjonarnej po przekazaniu farmaceucie poprawnie wypisanej przez lekarza recepty. Apteki internetowe nie mogą działać tylko w sieci. Zawsze mają swój odpowiednik w aptece stacjonarnej. Sprzedają więc tylko te preparaty o działaniu leczniczym, które są dopuszczone w Polsce do sprzedaży. Każdy lek na „półce” w internetowej aptece jest bardzo dokładnie opisany. Podany jest skład każdego leku, sposób zażycia oraz wymienione są wszystkie niepożądane objawy, które mogą wystąpić po zażyciu leku. Łatwiej więc wybrać interesujący nas farmaceutyk. Do tego będzie on bezpieczny dla pacjenta w takim samym stopniu jak ten zakupiony w tradycyjnej aptece.

Podobne wpisy: