Bezpieczne podróżowanieCzas wakacji jest bez wątpienia okresem, w który większość wyjeżdża na wcześniej zaplanowany urlop. Pracując ciężko cały rok, należy się odpoczynek, więc już w okresie zimowym oferty biur podróży cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Na pewno wykupując wycieczkę, nawet na kilka miesięcy przed datą wylotu będzie taniej niż na kilkanaście dni.

Warto, więc wcześniej zastanowić się gdzie i jaki wypoczynek będzie najlepszy, by zarezerwować sobie najlepszą opcję. Koszt wyjazd z biurem podróży jest niestety wysoki, zwłaszcza jeśli docelowym krajem są odległe wyspy, dlatego wielu wczasowiczów decyduje się na samodzielny wyjazd własnym środkiem transportu. Cóż jest to rozwiązanie, lecz wcześniej trzeba dokładnie sprawdzić pojazd, czy jest sprawny technicznie, czy ubezpieczenie OC jest ważne itp. Takie wakacje na pewno będą tańsze, ale będą wymagały wielu wyrzeczeń.

Trudne planowanie podróży

Samodzielne zaplanowanie wczasów zwłaszcza z wieloosobową rodziną może być wbrew pozorom, trudniejsze niż się wydawało. Trzeba zarezerwować noclegi, wyżywienie sprawdzić dokładnie trasę dojazdu, zwłaszcza gdy wyjeżdża się poza granice kraju i co ważne trzeba znać język przynajmniej angielski. Ciężko będzie porozumieć się, nawet w sklepie nie znając żadnego. Nawet poszczególne słówka czy zdania wyćwiczone na pamięć pomogą. W przypadku biur turystycznych ubezpieczenie zdrowotne za granicą wliczane jest w cenę wycieczki, w przypadku wyjazdu na własną rękę koniecznością będzie wykupienie dodatkowej polisy zwłaszcza medycznej, bo nigdy nie wiadomo, co może się przytrafić. Niestety będą to dodatkowe koszty i to nie małe, lecz konieczne. Również należy zorientować się, czy ubezpieczenie pojazdu obowiązuje na terenie kraju, do którego się wybiera, bo czasem zielona karta będzie wymagana. Krótko mówiąc, zaplanowanie wakacji na pewno pochłonie wiele czasu i energii.

Wygoda kosztuje

Dodatkowe polisy, jak i ubezpieczenie telefonu, laptopa czy innych sprzętów zabieranych ze sobą powinny być sprawą priorytetową tak samo, jak spakowanie walizek, czy rezerwacja hotelu. By móc spokojnie spędzić urlop i zapomnieć o problemach trzeba wszystko starannie zaplanować jeszcze na kilka tygodni przed wyjazdem. Zostawiając wszystko na ostatnia chwilę, może okazać się, że ze wspaniałej perspektywy relaksu nie pozostanie nic, a wymarzone wakacje trzeba będzie spędzić znów w domowym zaciszu. Ci, którzy cenią sobie wygodę wolą dopłacić kilkaset złotych i nie martwic się niczym, bo wszystkie formalności załatwi biuro podróży łącznie z ubezpieczeniem i zakwaterowaniem.

Podobne wpisy: